Trychologia to ciągle nowa i rozwiająca się dziedzina nauki w Polsce. Leży ona na pograniczu medycyny estetycznej i dermatologii, zaś sama nauka skupia się na przyczynach wypadania włosów oraz dolegliwościami skóry głowy. Nazwa trychologia wzięła się z greckiego "trikhos" co oznacza włos. 

Trycholog to specjalista zajmujący się wypadaniem włosów i dolegliwościami skóry głowy. Powinien posiadać specjalistyczne wykształcenie dotyczące trychologii. Trychologami są często fryzjerzy ale także specjaliści z innych dziedzin jak biolodzy, fizjoterapeuci, pięlęgniarki, farmaceuci, chemicy czy biotechnolodzy. Trychologia to także dziedzina, w której specjalizują się lekarze. 

Występują 2 rodzaje trychologii: trychologia kosmetyczna i trochologia medyczna. Pierwsza z nich zajmuje się przede wszystkim pielęgnacją i odpowiednimi terapiami trychologicznymi, nie medycznymi. Trychologia medyczna przychodzi z pomocą gdy potrzebne jest zastosowanie leków lub środków klinicznych w walce z problemem trychologicznym. Leki do terapii może włączyć tylko i wyłącznie lekarz, zaś terapia trychologiczna jest wtedy uzupełnieniem leczenia w drodze do osiągnięcia odpowiedniego efektu. 

Jest to bardzo ważny aspekt w pracy trychologa. Problem trychologiczny często ma swoją przyczynę w zupełnie innym miejscu niż skóra głowy. W badaniu trichoskopowym często nie widać bezpośredniego powodu wypadania włosów przez co konieczna jest konsultacja z innym specjalistą tj:
- dermatolog
- endokrynolog
- dietetyk
- psycholog
- diabetolog

Trichoskopia jest specjalistycznym badaniem skóry głowy wykonywanym za pomocą trichoskopu - mikrokamery. Trichoskop pozwala na obserwaję skóry głowy oraz łodygi włosa w dużym powiększeniu. Analiza cech diagnostycznych w trichoskopii pozwala na zastosowanie odpowiedniej terapii gabinetowej i pielęgnacji domowej. Badanie powinno być poprzedzone szerokim wywiadem trychologicznym, który dopełnia obraz trichoskopii. 

Trichometria to inaczej ocena parametrów włosa oceniana za pomocą polaryzacji. Pozwala ona na ocenę cech tj.: analiza kształtu cebulki włosa, stan odżywienia łodygi włosa, ocena fazy wzrosty włosa, ocena odżywienia cebulki włosa, ocena grubości włosa, oszacowanie gęstości włosów. 

Informacje zawarte w niniejszej witrynie nie są prawnie wiążące
i nie stanowią oferty handlowej, w tym w rozumieniu art. 66 § 1
Kodeksu cywilnego. Zawarte na stronie informacje nie stanowią
zapewnienia, w szczególności w rozumieniu art. 556 Kodeksu
cywilnego. 

Mobirise page software - Go here