Co stosować na suchą skórę głowy?

Objawy przesuszonej skóry głowy

Sucha skóra głowy może potrzebować szczególnego podejścia. Jeśli odczuwasz tkliwość, swędzenie, lekki, osypujący się łupież a po umyciu głowy mocne ściągnięcie skóry są to symptomy, które mogą wskazywać na nadmierne przesuszenie skóry głowy.

Przyczyn takiego stanu może być wiele, przez co konieczna może być konsultacja trychologiczna. Wywiad oraz badanie trichoskopowe może nakierować trychologa na potencjalne czynniki przyczyniające się do takiego stanu skóry.

Co powoduje suchość skóry głowy?

Należy zwrócić uwagę na podstawową sprawę jaką jest odpowiednie nawodnienie całego organizmu. Jeśli spożywasz niewielką ilość wody, może to być jeden z podstawowych czynników powodujących suchość. Sprawdź jak wyglądają Twoje usta czy przestrzenie między palcami. Są to miejsca, gdzie odwodnienie na pewno będzie widoczne.

Pamiętaj, że niewystarczająca ilość pitej wody może mieć również inne symptomy tj. min. ból głowy czy suchość w gardle.

Sprawdź jak wygląda Twoja skóra twarzy. Niewiele osób łączy ze sobą suchość skóry głowy z suchością twarzy, ale musimy pamiętać, że to ta sama skóra. Zatem możemy obserwować pewne ogólne tendencje naszego organizmu. Twarz nawilżysz odpowiednim kremem a co w przypadku skóry głowy?

Co stosować aby nawilżyć skórę głowy?

Przede wszystkim zastosuj nawilżający szampon lub serum, które będzie zawierać np. glicerynę, pantenol, aloes czy mocznik.
Dostarcz do organizmu większej frakcji tłuszczowej. Kwasy Omega – 3, olej z wiesiołka czy czarnuszki to świetne produkty, które wpłyną na homeostazę – równowagę skórną. Zapewnią wyrównanie budowy płaszcza hydrolipidowego skóry, który stanowi naturalną ochronę naszego największego organu.

Nie nakładaj olejów na skórę. Pozornie nawilżające działanie olejów stosowanych zewnętrznie jedynie przyspieszy transepidermalną utratę wody ze skóry. Pamiętaj, że olej nie nawadnia a jedynie zabezpiecza skórę przed nadmierną utratą wody. W takim przypadku możesz włączyć do pielęgnacji więcej produktów zawierających humektanty (substancje mające zdolność do wiązania wody) tj. wyżej wymieniony pantenol czy aloes. Pamiętaj, że nieodpowiednio dobrane do skóry produkty pielęgnacyjnie mogą nasilać ten problem.

Nadpotliwość a przesuszenie skóry

Nadpotliwość skórna to kolejny czynnik, który może prowadzić do nadmiernego przesuszenia. Jeśli Twoja głowa szybko robi się mokra przy niewielkim wysiłku fizycznym, bądź szybko „oblewają Cię poty” możliwe że cierpisz na nadpotliwość. Pot, który będzie znajdował się na skórze może przyspieszać nadmierną ucieczkę wody z warstw skóry. Dodatkowo zawarty w pocie chlorek sodu może działać drażniąco, przez co możesz odczuwać nieprzyjemny świąd.

Jak widzisz, przyczyn suchości skóry może być naprawdę wiele, a sam problem może być bardziej złożony. Aby dowiedzieć się czegoś więcej o swojej skórze skorzystaj z profesjonalnej konsultacji u trychologa. Odpowiednio dobrana pielęgnacja do przyczyny, wdrożenie suplementacji lub terapii zabiegowej może pomóc nawilżyć skórę i zredukować nieprzyjemne odczucia.