Wypadanie włosów po chemioterapii jest szczególnym typem łysienia nazywanym Anagen Effluvium. Jest to mechanizm, który dotyka włosy w fazie aktywnego wzrostu włosa tj. w anagenie. Jest to mechanizm rozległy, gdyż włosów w fazie anagenu mamy na głowie aż 85%.
Dlaczego włosy po chemioterapii wypadają?
Powodem wypadania włosów po chemioterapii jest mechanizm bardzo dynamiczny, prowadzący do szybkiej utraty włosów. Dzieje się tak, ponieważ leczenie chemioterapeutykiem działa na komórki stale dzielące się. Rozwój choroby nowotworowej bazuje na komórkach, które mają zablokowany proces śmierci, a więc dzielą się niekontrolowanie. Dotyczy to także procesu wzrostu włosa, gdzie w macierzy włosa komórki ulegają stałym procesom podziałów komórkowych. Na skutek działania leku dochodzi do gwałtownego zahamowania podziałów komórkowych w macierzy włosa, co upośledza ich budowę i powoduje zablokowanie wzrostu włosa, który w konsekwencji bardzo szybko wypada.
Co po chemioterapii?
Dopóki stosowane jest leczenie chemioterapeutykiem proces wzrostu włosa będzie zaburzony. Jeśli jednak leczenie zakończy się, proces wzrostu włosa powinien wrócić na właściwie tory samoistnie. Możemy wspomóc proces włosów odpowiednią dietą, która powinna dostarczać szerokie spektrum składników odżywczych i witamin. Dalsze działania poprawiające odrost włosów powinien być konsultowany z lekarzem onkologiem. Niestety w tej sytuacji pobudzanie wzrostu np. zabiegami z mezoterapii igłowej jest niedozwolone. Dotyczy to również stosowania preparatów odżywczych, tzw. wcierek czy lotionów.