Pocovidowe wypadanie włosów

Twój problem

Pocovidowe wypadanie włosów to najczęściej mechanizm indukowany różnymi czynnikami, które występują w czasie całej choroby.

Najczęściej jest to telogenowe wypadanie, które możemy obserwować po pewnym czasie od wystąpienia choroby.

Zauważymy większą liczbę wypadających włosów min. Podczas mycia, czesania włosów czy nakładania odżywki.

CIĘŻKI PRZEBIEG COVID A WYPADANIE WŁOSÓW

Wypadanie włosów po Covid zauważalne jest zecydowanie częściej u chorych, u których występuje trudny przebieg choroby. Bardzo często podstawowym czynnikiem jest występowanie gorączki. Podwyższona temperatura ciała, powyżej 39 stopni, utrzymująca się przez dłuższy okres czasu jest mocnym indukatorem włosów do wypadania.

W przebiegu Covid często przyjmujemy dużą ilość leków czy antybiotyków. Niesterydowe leki przeciwzapalne (tzw. NLPZ) jak np. apap, ibuprofen, leki przeciwbólowe dostępne w wielu sklepach i drogeriach należą do grupy leków indukujących mechanizm telogenowy. Są to dwa silne czynniki, które w wielu przypadkach idą ze sobą w parze. Stan zapalny w organizmie, stany osłabienia będą dodatkowym bodźcem.

Obniżony apetyt w przebiegu Covid

Wiele osób podczas wywiadu trychologicznego zgłasza obniżony apetyt podczas choroby, opowiada, że schudło kilka kilogramów w krótkim okresie czasu. Włosy jak każda struktura organizmu potrzebuje odpowiedniego odżywienia.

W przypadku zmniejszonej podaży pokarmu organizm będzie miał problem z odpowiednim odżywieniem naszych włosów. Dodatkowo z punktu widzenia utrzymania funkcji życiowych organizmu włosy nie są w czołówce priorytetów. Wręcz przeciwnie. Jeśli organizm musi odżywiać ważniejsze dla niego struktury, włosy zostaną odżywione jako ostatnie.

Układ hormonalny

W przebiegu covid stosunkowo często obserwuje się odchylenia w pracy układy hormonalnego. Na pierwszy plan wysuwają się zaburzenia w pracy tarczycy.

Podwyższony poziom TSH, nierównomierna praca samego gruczołu utrzymuje się przez dłuższy czas po samej chorobie. Jeśli obserwujesz, że Twoje włosy stały się szorstkie, plączące, trudne w rozczesywaniu warto zbadać podstawowe parametry tarczycowe.

Niebezpieczne wypadanie włosów?

Czy pocovidowe wypadanie włosów jest niebezpieczne? Odpowiedź na to pytanie będzie ciężka i można powiedzieć: to zależy. Im poważniejszy przebieg choroby, im więcej potencjalnych czynników sprawczych tym włosy bardziej mogą zareagować na niekorzystne środowisko organizmu

Tkliwość skóry

Niektóre osoby zgłaszają pojawiającą się tkliwość skóry, którą możemy porównać do uczucia „bólu cebulki włosów”. To tak zwana trychodynia, którą możemy obserwować w dynamicznym procesie telogenowym.

Niestety nie ma jednoznacznej przyczyny tego schorzenia, może świadczyć o intensywnych procesach, które dzieją się w skórze. Sam proces w wielu przypadkach ustaje po kilku tygodniach.

Wieloczynnikowość samego procesu indukowania włosów do nadmiernego wypadania sprawia, że terapie hamujące nadmierne wypadanie włosów po covid są trudne i wymagają wielopłaszczyznowego prowadzenia.

Przede wszystkim powinniśmy się skupić na szerokiej diagnostyce organizmu, skupić się na odpowiedniej, dostosowanej do aktualnych parametrów, suplementacji oraz w wielu przypadkach skorzystać z odpowiedniej terapii trychologicznej, która w odpowiedni sposób przygotuje skórę i zaindukuje odrost nowych włosów.