Czym jest trychologia?

Trychologia to ciągle nowa i rozwijająca się dziedzina nauki w Polsce. Leży ona na pograniczu medycyny estetycznej i dermatologii.

Sama nauka skupia się na przyczynach wypadania włosów oraz dolegliwościami skóry głowy. Nazwa trychologia wzięła się z greckiego „trikhos” co oznacza włos.

Kim jest trycholog?

Trycholog to specjalista zajmujący się wypadaniem włosów i dolegliwościami skóry głowy. Powinien posiadać specjalistyczne wykształcenie dotyczące trychologii.

Trychologami są często fryzjerzy, ale także specjaliści z innych dziedzin jak biolodzy, fizjoterapeuci, pięlęgniarki, farmaceuci, chemicy czy biotechnolodzy. Trychologia to także dziedzina, w której specjalizują się lekarze.

1

Trychologia kosmetyczna

Występują 2 rodzaje trychologii: trychologia kosmetyczna i trochologia medyczna. Pierwsza z nich zajmuje się przede wszystkim pielęgnacją i odpowiednimi terapiami trychologicznymi, nie medycznymi.

2

Trychologia medyczna

Trychologia medyczna przychodzi z pomocą gdy potrzebne jest zastosowanie leków lub środków klinicznych w walce z problemem trychologicznym. Leki do terapii może włączyć tylko i wyłącznie lekarz, zaś terapia trychologiczna jest wtedy uzupełnieniem leczenia w drodze do osiągnięcia odpowiedniego efektu. 

Trychologia w Anagen - podejście holistyczne

Holistyka to bardzo ważny aspekt w pracy trychologa. Problem trychologiczny często ma swoją przyczynę w zupełnie innym miejscu niż skóra głowy. W badaniu trichoskopowym często nie widać bezpośredniego powodu wypadania włosów przez co konieczna jest konsultacja z innym specjalistą tj:

dermatolog, endokrynolog, dietetyk, psycholog, diabetolog

Czym jest trichoskopia?

Trichoskopia jest specjalistycznym badaniem skóry głowy wykonywanym za pomocą trichoskopu – mikrokamery. Trichoskop pozwala na obserwaję skóry głowy oraz łodygi włosa w dużym powiększeniu.
Analiza cech diagnostycznych w trichoskopii pozwala na zastosowanie odpowiedniej terapii gabinetowej i pielęgnacji domowej. Badanie powinno być poprzedzone szerokim wywiadem trychologicznym, który dopełnia obraz trichoskopii.

Czym jest trichometria?

Trichometria to badanie wspomagające analizę włosów i skóry głowy, inaczej  jest to ocena wielu różnych parametrów włosa oceniana za pomocą polaryzacji.
Pozwala ona na ocenę cech tj.: analiza kształtu cebulki włosa, stan odżywienia łodygi włosa, ocena fazy wzrostu włosa, ocena odżywienia cebulki włosa, ocena grubości włosa, oszacowanie gęstości włosów.