Czy to normalne że wypadają mi włosy po narkozie?

Zabieg przeprowadzany w narkozie może powodować nadmierne wypadanie włosów. Może to być skutkiem wielu różnych czynników, które występują jednocześnie w tej konkretnej sytuacji. Pierwszym z nich jest silny stres. Utrata świadomości dla organizmu jest silnym bodźcem stresogennym, który może spowodować przejście nadmiernej ilości włosów do fazy wypadania.

Narkoza jak toksyna?

Drugim czynnikiem jest działanie leku, który jest stosowany do wprowadzenia organizmu w stan narkozy. Może on być traktowany przez organizm jako dość silna toksyna co można porównać do chwilowego zatrucia organizmu. Dodatkowo przy zabiegach chirurgicznych stosujemy silne leki przeciwzapalne, które indukują mechanizm telogenowy wypadania włosów.

We wskazaniach po przebytym zabiegu najczęściej musimy stosować tzw. NLPZ – niesterydowe leki przeciwzapalne, popularne leki dostępne w drogeriach czy sklepach, które stosowane przez długi czas mogą powodować łysienie telogenowe. W przypadku narkozy musimy też całościowo spojrzeć na kondycję organizmu. Zdecydowanie częściej negatywne działanie narkozy może być widoczne u osób z wieloma różnymi schorzeniami, niż w przypadku osoby zdrowej, u której stosowana jest narkoza.