Czy warto masować skórę głowy?

Masaż skóry głowy może mieć wiele korzyści. Jest to praktyka sprzyjająca osiągnięciu stanu relaksu, a przy okazji może korzystnie wpłynąć na krążenie w tym obszarze ciała oraz stymulację wzrostu włosów. Jak masaż skóry głowy wpływa na organizm człowieka i dlaczego warto stosować taką praktykę?

Dlaczego warto masować skórę głowy?

Masowanie skóry głowy może przynieść wiele korzyści nie tylko osobom spiętym, które chcą poczuć odprężenie, ale również zmagającym się z różnymi problemami związanymi z włosami i skórą głowy. Wielokrotnie zdarza się, że trycholog zaleca masaż skóry głowy jako uzupełnienie terapii trychologicznej. Wśród korzyści z takiego masażu wyróżniamy:

  • Poprawę krążenia krwi – masaż skóry głowy sprzyja usprawnieniu krążenia w danym obszarze, co z kolei sprzyja łatwiejszemu wchłanianiu składników odżywczych przez cebulki włosowe i może skutkować wzmocnieniem kondycji włosów. Często zaleca się wykonywać masaż przy pomocy specjalnych odżywczych wcierek;
  • redukcję stresu – jak każdy masaż, także ten wykonany na skórze głowy może działać relaksująco i zmniejszać poziom stresu;
  • poprawę kondycji włosów i skóry głowy – masaż sprzyja lepszemu krążeniu, co może sprzyjać wzmocnieniu i przyspieszeniu wzrostu włosów;
  • oczyszczenie skóry głowy – masaż przy pomocy odpowiednich środków może pomóc w oczyszczeniu włosów i skóry głowy z resztek produktów stylizacyjnych i nadmiaru sebum.

Masaż skóry głowy a porost włosów

Według badań przeprowadzonych w 2016 roku regularne masaże skóry głowy (trwające min. 4 minuty) mogą prowadzić do pogrubienia włosów i zmniejszyć intensywność wypadania kosmyków. Badania wykazały, że masaż sprzyja rozciągnięciu komórek mieszków włosowych, w rezultacie wpływając na to, że włosy są mocniejsze i grubsze.

Masaż skóry głowy na łysienie

Łysienie to problem, który mogą załagodzić zabiegi trychologiczne, jednak masaż skóry głowy może być tu świetnym wsparciem profesjonalnej terapii. Dobrze wykonany masaż skóry głowy poprawia krążenie krwi w skórze, co jest czynnikiem sprzyjającym zmniejszeniu ilości wypadających włosów. Poprawa krążenia jest też korzystna dla lepszego odżywienia komórek włosowych i zaopatrzenia ich w tlen, dzięki czemu włosy mogą zdrowo rosnąć.

Jakie są efekty masażu skóry głowy?

Masaż skóry głowy, podobnie jak każdy masaż, może zmniejszyć poziom stresu i przyczynić się do odprężenia całego ciała. Według niektórych badań systematycznie wykonywany masaż skóry głowy może przyczynić się do zmniejszenia ciśnienia krwi i obniżenia tętna spoczynkowego. Zbyt duże napięcie skóry głowy może doprowadzić do zaburzeń przepływu krwi do mieszków włosowych, co skutkuje nadmiernym wypadaniem włosów i pogorszeniem kondycji kosmyków. Masaż skóry głowy zaleca się więc osobom, które zmagają się ze słabymi, cienkimi włosami, które łatwo się łamią i wypadają w dużych ilościach. Masaż wykonany na skórze głowy przyczynia się też do poprawy ogólnego samopoczucia, a więc może być stosowany jako praktyka wspierająca dobry humor, co również ma wpływ na ogólną kondycję organizmu.