Swędząca skóra głowy – przyczyny

swędząca skóra głowy

Swędząca skóra głowy oznacza zawsze spory dyskomfort i wymusza drapanie, co jest krępujące, gdy przebywamy w towarzystwie. Nie jest jednak wyłącznie kwestią estetyki czy samopoczucia, lecz także często objawem chorób. Jakich? Swędzeniem może objawiać się łupież, łojotokowe i atopowe zapalenie skóry, czy łuszczyca. Dowiedz się więcej o objawach chorób, ich przyczynach i wreszcie sposobach leczenia oraz łagodzenia dolegliwości. 

Swędzenie skóry głowy jako objaw choroby

Czasem swędzenie skóry głowy jest spowodowane chorobą. Zaburzenia mogą być wywoływane przez grzyby lub drożdżaki. Powodują one łupież, łojotokowe zapalenie skóry czy zapalenie mieszków włosowych.

Łupież jest dość łatwo do rozpoznania, bo oprócz swędzenia objawia się suchymi, odchodzącymi płatkami skóry. Czasem łuszczeniu naskórka towarzyszy łojotok i wtedy mówimy o łupieżu tłustym, tworzącym lepką, żółtawą łuskę.

Zaczerwienienie może towarzyszyć grzybicy, z kolei pieczenie zapaleniu mieszków włosowych. Szczególnie, gdy dochodzi do tego jeszcze postępujące łysienie. 

Swędzenie w obrębie hormonozależnej części głowy może zwiastować także większe problemy, na przykład liszaj płaski mieszkowy. Jest to choroba atakująca skórę, która może powodować trwałe wyłysienie. 

Dlaczego skóra na głowie swędzi? Przyjrzyj się swojej pielęgnacji

Niekiedy przyczyną problemów skórnych na głowie nie są choroby, lecz niewłaściwa pielęgnacja. Kosmetyki, które mają dużo agresywnych składników chemicznych, są źle dobrane lub nieprawidłowo stosowane mogą powodować swędzenie (np. niespłukiwane dokładnie, tylko pozostawiane na włosach). Czasem też wywołują reakcje alergiczne

Swędzenie skóry głowy a choroby

Bywa, że swędzenie skóry głowy pojawia się i utrzymuje po przebyciu chorób takich jak ospa wietrzna. Może też towarzyszyć cukrzycy, a nawet niedoczynności tarczycy, która powoduje przesuszanie tkanek także w innych obszarach ciała. Bywa, że świąt jest związany z chorobami o podłożu psychologicznym, np. nerwicą. 

Swędząca skóra to zawsze objaw – choroby, zaburzenia, reakcji alergicznej, niewłaściwej pielęgnacji, stresu, zmian hormonalnych. Trzeba zaobserwować, czy dodatkowo towarzyszą jej białe odchodzące płatki czy może zaczerwienienia. Diagnostyka jest możliwa pod okiem specjalisty – lekarz od włosów, jak często nazywany jest specjalista trycholog, ustali, co wywołuje te uporczywe objawy i sposób ich wyleczenia. 

Jak zwalczyć swędzenie skóry głowy?

Na szczęście nie zawsze jesteś skazany na uciążliwe swędzenie skóry głowy. Możesz się go pozbyć, ale po pierwsze wymaga to profesjonalnej diagnostyki, celem ustalenia przyczyny. Jeśli jest nią nierozpoznana cukrzyca czy choroba tarczycy, wówczas konieczne będzie odwiedzenie diabetologa lub endokrynologa. 

W wielu przypadkach pomocna okazuje się zmiana kosmetyków do pielęgnacji, diety i zabiegi trychologiczne np. oczyszczające. Stosuje się także infuzję tlenową i karboksyterapię. Kwalifikacji do zabiegu dokonuje trycholog, z którym możesz skonsultować się, gdy odczuwasz uciążliwy świąd i obserwujesz inne objawy mogące świadczyć o chorobach skórnych. Jeśli borykasz się ze swędzącą głową a dodatkowo obserwujesz większe wypadanie włosów konieczne będzie etapowe działanie. W pierwszej kolejności należy wyciszyć uciążliwe odczucia skórne. W drugim etapie możliwe będzie włączenie zabiegów pobudzających włosy do wzrostu np. mezoterapię igłową.