Czym jest deficyt kaloryczny?

Deficyt kaloryczny to nic innego jak spożywanie mniejszej ilości kcal w stosunku do zapotrzebowania naszego organizmu. Jeśli z pożywieniem przyjmujemy mniej energii niż potrzebujemy, nasz organizm szuka innego źródła i w tym wypadku sięga po “zapasy”. Skutkiem zmniejszania “zapasów” jest spadek wagi.

Jak więc oszacować zapotrzebowanie a jak deficyt?

Zapotrzebowanie energetyczne jest to ilość kcal potrzebna naszemu organizmowi do nieprzerwanej pracy wraz z uwzględnieniem wieku, płci, rodzaju pracy czy wysiłku fizycznego. Aby wyliczyć szacowane zapotrzebowanie można skorzystać z kilku dostępnych wzorów. Najpierw wyliczamy PPM (podstawową przemianę materii) a następnie mnożymy przez współczynnik aktywności.

Wyliczenia pokazują Ci ile kcal powinieneś spożywać aby Twoja waga utrzymała się na obecnym poziomie. Jeżeli jednak chcesz schudnąć musisz wejść w deficyt czyli jak już pisałam zmniejszyć ilość spożywanych kcal.

Deficyt tak, ale z rozsądkiem

W tym miejscu należy zachować rozsądek i trzymać się wartości nie przekraczającej -1000kcal/doba. Odchudzanie powinno być procesem przede wszystkim zdrowym a dieta redukcyjna pomimo ujemnej kaloryczności powinna zapewnić wszystkie podstawowe potrzeby naszego organizmu (mikro- i makroskładniki).
Należy także zwrócić uwagę aby po ustaleniu deficytu, kaloryczność diety nie spadła poniżej 1100kcal – poniżej tej wartości dieta będzie niedoborowa.

Jak wejść w deficyt kaloryczny nie redukując kaloryczności?

Jeśli nie chcesz obcinać kaloryczności swojego menu a chcesz wejść w deficyt kaloryczny, wprowadź w ciągu dnia dodatkową aktywność fizyczną, tym sposobem zwiększysz swoje zapotrzebowanie.


Pamiętaj, że to tylko liczby, odpowiednie odliczenie deficytu kalorycznego wbrew pozorom nie jest tak proste. Każdy jest inny i każdy potrzebuje indywidualnego podejścia do swojego zapotrzebowania szczególnie kiedy mamy do czynienia z problemami zdrowotnymi. Zawsze należy obserwować swój organizm by w razie potrzeby manewrować ustalonymi wartościami kalorycznymi lub wysiłkiem fizycznym.

Aby mieć pewność odpowiedniego podejścia do odchudzania skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże odnaleźć kierunek diety, ustali Twój deficyt kaloryczny i uwzględni występujące choroby i dolegliwości zdrowotne.