Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną. W jej przebiegu obserwujemy za szybką produkcję komórek naskórka, keranocytów, co objawia się pojawieniem się białej łuski na powierzchni skóry, często z widocznym rumieniem, zaczerwienieniem.
Łuszczyca – choroba autoimmunologiczna
Choroby autoimmunologiczne są taką grupą chorób, w których dochodzi do aktywowania się procesów autoagresji organizmu, który walczy ze swoimi, prawidłowymi strukturami. W przypadku chorób autoimmunologicznych nie możemy się nimi zarazić. Możemy jednak odziedziczyć pewną predyspozycję do występowania tego typu chorób.
Dziedziczona predyspozycja genetyczna
Bardzo często w przypadku łuszczycy obserwujemy występowanie tej choroby w wielu pokoleniach. Odziedziczona predyspozycja genetyczna może pozostawać w uśpieniu i nie dawać żadnych oznak fenotypowych – objawów widocznych na skórze. Choroby autoimmunologiczne reagują na stres, więc często się zdarza, że łuszczyca „aktywuje się” po wystąpieniu silnego przeżycia i raz aktywowana może z nami zostać do końca. Obserwowane są przypadki ciężarnych, dla których poród jest na tyle ogromnym przeżyciem i ogólnym stresem dla organizmu, po którym organizm uruchamia procesy łuszczycowe. Pamiętajmy, że choroby autoimmunologiczne możemy doprowadzać do wyciszenia, jednak nie możliwe jest ich wyleczenie. W tych przypadkach szczególnie musimy zwrócić uwagę na na przeciwzapalną dietę.