Trychologia to dziedzina wielopłaszczyznowa, tak samo jak problem z nadmiernym wypadaniem włosów lub pogorszeniem ich stanu. Włosy są strukturą, na którą wpływa wiele czynników.
Czynniki środowiskowe
Czynniki środowiskowe wpływające na włosy to przede wszystkim nadmierna ekspozycja na słońce czy wiatr, działanie wysokiej temperatury, zabiegi fryzjerskie.
Zaburzenie równowagi organizmu
Drugą grupą czynników będą wszystkie te, które będą związane z zaburzeniem równowagi organizmu tzw. Homeostazy. Jest to idealny stan, gdzie w organizmie wszystko funkcjonuje jak w szwajcarskim zegarku. Jednak gdy pojawia się rozchwianie organizmu włosy nie pozostają obojętne.
Nie bez powodu mówi się, że włosy to papierek lakmusowy organizmu
Jeśli coś w organizmie nie gra, możemy spodziewać się problemów z naszymi włosami oraz odwiedzinami u trychologa. Zatem jeśli pojawi się nadmierna utrata włosów badania laboratoryjne to podstawa, która jest ważnym etapem diagnostyki.
Jakie więc badania może zlecić trycholog?
Przede wszystkim musimy skupić się na podstawowej morfologii z rozmazem. Zmienione parametry morfologii mogą wskazać na problemy z gospodarką żelazem czy niedoborami witamin z grupy B, tj. witamina B12 czy kwas foliowy. Trycholog może zalecić badanie żelaza i ferrytyny, które w ostatnim czasie jest jednym z częstszych powodów nadmiernego wypadania włosów.
Pamiętajmy o naszej tarczycy
Badanie TSH, FT3, FT4 pokaże jak pracuje nasza tarczyca. W niejasnych przypadkach trycholog może poprosić o kontrolną wizytę u lekarza endokrynologa i zalecić wykonanie przeciwciał A-TPO i A-TG oraz USG tarczycy.
Badania glukozy, insuliny i hormonów z grupy androgenów
Tempo życia, nieregularność posiłków przekłada się na zaburzenia w gospodarce cukrowej organizmu. Często zapominamy o badaniach glukozy i insuliny. Te 2 parametry mogą stanowić podstawę do dalszej diagnostyki, szczególnie w przypadku insulinooporności, gdzie konieczne jest oznaczenie hormonów z grupy androgenów tj. np.: androstendion, DHEAs, testosteron, dihydrotestosteron. Zaburzenia w tych parametrach mogą objawiać się łysieniem androgenowym czy nasilonym łojotokiem, na który wpływa także podwyższony poziom prolaktyny.
Stężenie kortyzolu
Nieodłącznym elementem naszego życia jest stres, a tego mamy ostatnio coraz więcej. Stężenie kortyzolu często oscyluje w górnych granicach, problemów przybywa, włosy zaczynają wypadać, jesteśmy tym przerażeni, nakręca się spirala, którą trzeba zatrzymać. To nie jest dobry kierunek. Powinniśmy zachować spokój, wykonać badania laboratoryjne i udać się do specjalisty.
Czy te badania wystarczą?
Jest to solidna podstawa do tego, aby próbować rozwiązać problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Jeśli jednak odchylenia parametrów będą znaczące pamiętajmy, że konieczna może być dodatkowa diagnostyka. Trychologia to dziedzina kosmetologii, pamiętajmy zatem, że trycholog, który nie jest lekarzem nie może wystawić skierowania.