Ile włosów wypada dziennie normalnie?

img51

Bardzo często zadajemy sobie pytanie czy ilość włosów, która nam wypada jest „normalna”, czy też powinniśmy już szukać porady specjalisty.
Dzienna norma wypadających włosów wg literatury oscyluje w okolicach 100 włosów. Najnowsze dane pokazują, że może ich wypadać nawet do 300 sztuk dziennie, jednak są to dość świeże informacje.

img18

 

Dzienne wypadanie może być różne u różnych osób.

Jest to związane z wieloma czynnikami, do których zaliczymy genetyczne predyspozycje, potencjał włosowy czyli ilość włosów na głowie, ich strukturę czy grubość. Pamiętajmy, że 70 utraconych włosów będzie inaczej wyglądać u osoby o cienkich, blond włosach niż u osoby z grubymi i gęstymi włosami.

Zatem kiedy powinniśmy się niepokoić?

Na pewno w sytuacji, gdy włosów wypada nam więcej niż 100. Obserwujmy co się dzieje podczas mycia głowy lub szczotkowania włosów, bo to wtedy najbardziej widać, jeśli ilość włosów wypadających wzrosła. Jeśli natomiast obserwujemy, że standardowo wypadało nam ok. 40 włosów, a nagle jest ich 2x więcej, czyli ok. 80 włosów to mimo tego, iż mieścimy się w dopuszczalnej setce to konieczna może okazać się wizyta u specjalisty i wykonanie badań diagnostycznych.

Nagłe, zwiększone wypadanie włosów

Nie lekceważmy jeśli zwiększone dwu lub trzykrotnie wypadanie włosów pojawia się nagle. Może to wskazywać na większe problemy w organizmie, których gołym okiem jeszcze nie widać. Warto zareagować odpowiednio wcześnie, aby jak najszybciej uzyskać właściwą diagnozę.