Dlaczego pojawia się łysienie na czubku głowy?

Korona naszej głowy obejmująca strefę od linii wzrostu włosów przy czole, szczyt głowy oraz tonsurę to szczególna strefa na naszej głowie. Korona to strefa wrażliwa i zależna od wielu czynników i hormonów, co jest cechą genetyczną.

Czynniki uszkadzające

Do czynników uszkadzających zaliczymy min.: niedobory mikroelementów, makroelementów, witamin, stres, choroby występujące z wysoką temperaturą, stosowanie niektórych grup leków ( np. NLPZ, Leki SSRI, SRDI, pochodne retinoidów, leki stabilizujące puls czy nadciśnienie), słabo zbilansowana, monotonna dieta. Korona będzie również wrażliwa na zaburzenia hormonalne. Szczególną uwagę musimy zwrócić na hormony androgenowe, bo to one negatywnie wpływają na kondycję naszych włosów i skóry.

Nadmierne wypadanie włosów

Jeśli nasz organizm boryka się z występowaniem wielu czynników uszkadzających, włosy ze strefy wrażliwej mogą na tą sytuację zareagować co będzie skutkowało nadmiernym wypadaniem włosów. U kobiet mogą pojawić się zakola, zaś u obu płci kondycja włosów może się pogorszyć. Zauważymy większą ilość włosów wypadających np. podczas mycia lub czesania oraz stylizacji. To może świadczyć o telogenowym mechanizmie wypadania włosów. W przypadku łysienia androgenowego Panowie będą zmagać się z pojawiającymi się zakolami, przerzedzeniem na tonsurze czy zmianą struktury włosów, które staną się delikatne i podatne.

Co u kobiet?

U kobiet wystąpi przerzedzenie się korony głowy. Pojawi się większy przedziałek, przy zachowaniu linii grzywki. Dlaczego zatem najrzadziej obserwujemy przerzedzenia na skroniach i potylicy? Są to strefy ogólnie mniej wrażliwe na czynniki uszkadzające i zaburzenia hormonalne, przez co obserwujemy, że w tych częściach ubytki włosów są zdecydowanie mniejsze lub nie występują wcale.